sobota 30. prosince 2017

Obézní Purity na cestě za svým otcem kolem světa


> literatura > knihy > recenze vyšla na portálu České televize, dne 31.prosince 2017.

Velká očekávání zpravidla přinášejí velká zklamání. Obézní román
Purity amerického spisovatele Jonathana Franzena (*1959) bohužel k takovým zážitkům patří. Nekonečné opisy nudných scenérií doplňují třaskavě únavné dialogy, jež mají navíc vysokou ambici vyprávět něco o horké světové současnosti. Naprostý umělecký propadák!

Jonathan Franzen: Purity - ukázka

> literatura > knihy > ukázka z knihy Jonathana Franzena: Purity (recenze brzy!)

Americký věhlasný spisovatel Jonathan Franzen (*1959) svým zatím třetím románem - po Svobodě a Rozhřešení -, jenž byl přeložen do češtiny, útočí na čtenáře globální výpovědí, v níž nenechává nikoho na pochybách, že svět z americké perspektivy je globální, nebezpečný - a rozhodně ne čistý. Hlavní hrdinka, hackerka Pip, vlastním jménem Purity, o tom ví své. V překladu Lucie Mikolajkové vydalo nakladatelství Kniha Zlín, 2017. Pozor: 540 stran!

čtvrtek 28. prosince 2017

Věčný život divadelní hvězdy Anduly Sedláčkové

> kultura > divadlo > portrét k výročí Anny Sedláčkové, celý text vyšel v Divadelních novinách č. 22/2017.

Před padesáti lety zemřela, dne 24. listopadu 1967, herečka Andula Sedláčková. Kritik F. X. Šalda koncem 30. let, kdy vrcholila její velká éra, napsal, že ona sama se jako hvězda stala „specialistkou ženského pomezí až do inverse“, a ve svém herectví „virtuoskou nervového dernier cri...“ Konec desetiletí, v němž herečka odcházela, vzbuzoval ale ještě jisté naděje.

Jean d'Ormesson aneb Závratná hloubka povrchnosti


> literatura > portrét autora > psáno pro Český rozhlas Vltava, úvod příspěvku na 29. prosince 2017, 8.33hodin

Byl autorem čtyřicítky literárních děl – od historických fikcí přes romány až po filozofické eseje. Jean  d'Ormesson, francouzský filozof, spisovatel, novinář, esejista zemřel 5. prosince 2017 ve věku 92 let. Sám o sobě říkal, v ironické zkratce, že je zde na zemi „tajným božím agentem“. Jeho dílo vstoupila již za jeho života do slavné edice Pléiades nakladatelství Gallimard.

sobota 23. prosince 2017

Ian McEwan: Skořápka - ukázka

> literatura > knihy > ukázka z knihy Iana McEwana: Skořápka
Za vším hledej - zločin. Mezi Trudou a Claudem zraje rozhodnutí, jak odstranit Johna. Je tu ale někdo, kdo to všechno sleduje, a přináší o tom své speciální svědectví: dosud nenarozený plod, jenž nemá své jméno. Má ale své názory, postoje, dokonce i velmi neobvyklé interpretace. Poslední opus Iana McEwana ve velmi neobvyklé próze Skořápka, který v překladu Ladislava Šenkyříka vydalo nakladatelství Odeon. může být důvodem k novému pohledu na vraždu, ale i třeba - na Shakespeara.

čtvrtek 21. prosince 2017

Ian McEwan v shakespearovském labyrintu zkratek

> kultura > literatura > knihy > odvysíláno v Českém rozhlasu Vltava dne 19. prosince 2017, 8.30 hodin
Britský spisovatel Ian McEwan (*1948) je naším čtenářům velmi dobře znám. Zatím všechna jeho díla do češtiny přeložena, což je i případ zatím poslední novely Skořápka (Odeon, 2017), která nedávno vyšla. V překladu Ladislava Šenkyříka máme co dočinění s velmi neobvyklým vyprávěním. Do studia přišla do ranní Mozaiky: náš stálý spolupracovník, literární kritik a publicista Josef Brož.

neděle 3. prosince 2017

Sirotci pravdy, dezertéři lásky: S pařížskou Alenkou v Praze za zrcadlem 17. listopadu - dokončení

> kultura > literární reportáž Sirotci pravdy, dezertéři lásky, VIII. část, psáno pro Parlamentní listy

Alenka přijíždí do Prahy čas od času. Tentokrát přijela kolem 17. listopadu, aby si to užila. V Paříži k tomu nemá tolik příležitostí. V pokračování cyklu Sirotci pravdy, dezertéři lásky se dozvídáme, koho Alenka potkala, a koho nepotkala. Byl jsem u toho, a nebyl jsem sám. Dokončení VIII. části, kde se laskavý čtenář potká nakonec i s postavou Chvástavého zajíce.

neděle 26. listopadu 2017

Sirotci pravdy, dezertéři lásky 2017: S pařížskou Alenkou v Praze za zrcadlem 17. listopadu 2017

 > kultura > literární reportáž > psáno pro Parlamentní listy dne 21. listopadu 2017

Přijela Alenka. Vybrala si k tomu týden kolem 17. listopadu. Alenka přijela z Paříže do Prahy, a udělala to schválně. Vypadnout do Prahy je jedním z jejích způsobů, jak se vyvětrat, srovnat si věci v hlavě, i trochu si zavzpomínat. Naposledy jsem Alenku viděl před téměř dvěma lety v Paříži..*

čtvrtek 23. listopadu 2017

Milan Kundera « offre » aux lecteurs tchèques son premier roman écrit en exil

> littérature > récit > publié à la Radio tchèque, le 23 Novembre 2017, section Radio Praha en français

Une sortie d’un livre de Milan Kundera est toujours un événement en République tchèque. Il n’en va pas autrement pour Le Livre du rire et de l’oubli, publié fin octobre aux éditions tchèques Atlantis. Bien que rédigé il y a plus d’un quart de siècle, le roman sort pour la première fois dans le pays d’origine de l’auteur naturalisé français. Avec un brin de nostalgie, ses compatriotes constatent que c’est apparemment la dernière fois que Milan Kundera s’adresse à eux, en tchèque et en prose.

pátek 17. listopadu 2017

Patrick Modiano se vrací dvěma knihami „falešných vzpomínek“

> kultura > literatura > pro stanici Český rozhlas Vltava, Mozaika v 8.30 hodin, dne 16. listopadu 2017

Francouzský spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu Patrick Modiano (*1945) se vrací letošní podzim ve velkém stylu. V nakladatelství Gallimard vydává dvě knihy – jednu divadelní hru: Débuts de nos vies (Počátky našich životů) a jednu prózu: Souvenirs dormants (Spící vzpomínky) – obě se zabývají jeho tradičním tématem, totiž ztracenými vzpomínkami a hledáním identity.

úterý 7. listopadu 2017

Kunderova Kniha smíchu a zapomnění 2017

> kultura > knihy > recenze na stanici Český rozhlas Vltava, dne 7. listopadu 2017, Mozaika, po 8. hodině
V České republice vychází, péčí brněnského nakladatelství Atlantis, poprvé kniha spisovatele Milana Kundery: Kniha smíchu a zapomnění. Kniha jako taková vyšla nejprve ve francouzském překladu v roce 1979 v Paříži, v nakladatelství Gallimard, v češtině následně v roce 1981 v nakladatelství manželů Škvoreckých 68 Publishers, v kanadském Torontu.

pondělí 6. listopadu 2017

Éric Vuillard získal Goncourtovu cenu 2017

> kultura > literatura > knihy > Goncourtova cena 2017

Kdo by to byl kdy řekl? Éric Vuillard rozhodně nebyl favoritem. jeho krátká novela s názvem: L´Ordre du jour (Denní pořádek, Actes Sud), nevypadala jako kniha, která by měla měla být oceněna. Byli tu jiní. Devátá kniha autora, který nikdy nedokázal získat žádnou cenu, tomu jen málo napovídala.

neděle 5. listopadu 2017

Přilnavost Textilu k metafyzice bloudících lidských duší

> kultura > literatura > knihy > recenze vyšla na portálu České televize, dne 4. listopadu 2017.

Román izraelské spisovatelky Orly Castel-Bloomové (*1960) není příručkou o textilní výrobě. Název Textil sice odkazuje na jednu textilní továrnu, ta ale autorce slouží pouze k poněkud bizarní osnově, v níž se proplétají rodinné vztahy. Humorný, vnitřně ovšem velmi úzkostný, román o tragédii lidského bloudění.

pondělí 30. října 2017

Goncourtova cena: dvě ženy a dva muži v nejužším výběru

> kultura > knihy > literární Goncourtova cena 2017
Podobně jako britská Man Booker Prize, také porota Goncourtovy ceny - nejprestižnějšího literárního ocenění frankofonního světa - se rozhodla poslat do nejužšího výběru autory v zastoupení paritním. Dvě ženy: Véronique Ohniová a Alice Zeniterová, dva muži: Yannick Haenel a Éric Vuillard jsou jsou mezi těmi, z nichž bude porota vybírat vítěze. Vyhlášení Goncourtovy ceny za rok 2017 se uskuteční 6. listopadu.

> exkluzivně na Recenze & kritika

Gérard Depardieu: To není myšlenka, ale prožitek - úryvek z knihy Monstre (Obluda)

> kultura > knihy > úryvek z knihy Gérarda Depardieua: Monstre (Obluda)

Když jsem hrál Dantona, usekli mi hlavu gilotinou hned první den natáčení.
Být bezhlavým, nemohl jsem myslet, mohl jsem pouze být.
Ideální.
A od Wajdy také velmi inteligentní.
Useknout náhle herci hlavu je dokonalé.
Už nemá žádné další myšlenky o ničem. Myslet nemá smysl.
Můžete tím naopak jenom získat.


> exkluzivně na Recenze & kritika

středa 18. října 2017

Man Booker Prize získal americký spisovatel George Saunders

> kultura > literatura > knihy > Man Booker Prize 2017 udělena > Georgi Saundersovi
Americký spisovatel George Saunders se stal vítězem letošní Man Booker Prize za fikci. Oceněna byla jeho kniha  Lincoln in the Bardo (Lincoln v Bardo, nakl. Bloomsbury). Oznámila to porota této britské prestižní ceny, jež je finančně spojena s honorářem ve výši 50 000 liber.

> exkluzivně na Recenze & kritika

úterý 17. října 2017

Orly Castel-Bloomová: Textil - ukázka

> kultura > literatura > ukázka z knihy izraelské autorky Orly Castel-Bloomové: Textil (Garamond, Praha 2017)
Příběh knihy Textil portrétuje, a to se značnou dávkou ironie, stav rozkladu jedné buržoazní izraelské rodiny z Tel Avivu. Lidský mikrokosmos současné společnosti, v němž se v zásadě neodehrává žádné velké drama, se přesto utápí převážně v patetických klišé na pomezí absurdity a surreálnosti. Mandy Gruberová, jež vede po své matce Audrey rodinnou textilní továrnu na pyžama pro ultraortodoxní klientelu, se ve volných chvílích vášnivě oddává plastické chirurgii. Ukázka popisuje vývoj vztahu mezi Mandy Gruberovou a její dcerou Lirit.

Pátý díl Milénia vrhá hodně dlouhý literární stín

> kultura > knihy > recenze vyšla na portálu České televize, dne 16. října 2017.

Svět, který představuje detektivní sága Milénium, má svá pravidla. A své fanoušky. I zatím poslední pátý díl Muž, který hledal svůj stín, napsaný Davidem Lagercrantzem, je v zásadě nijak závažně neporušuje. Fanouškové spolu sice vedou líté bitvy, jinak je to ale spíše velká literární nuda.

neděle 8. října 2017

Anne Wiazemsky, devět životů diskrétní princezny

> kultura > film > nekrolog za herečkou a spisovatelkou Annou Wiazemskou (1947-2017)

Asi by se jí moc nelíbilo, ani po smrti, kdyby byla stále spojována s někým jiným. Anne Wiazemsky byla přece vždy sama sebou, ona – rusovlasá rebelka, vášnivá milovnice filmu, křehká a nedostižná – herečka a spisovatelka. Dokázala se prosadit makonec navzdory všem a proti všem.

> exkluzivně na Recenze & kritika

úterý 26. září 2017

Yanagihara napsala Malým životem docela velkou knihu

> kultura > literatura > knihy > recenze vyšla na portálu České televize, dne 24. září 2017.

Buď ji milujete, nebo nenávidíte. Kniha Malý život americké spisovatelky Hanyi Yanagihary vychází vstříc představě, že vedle „velkých dějin“ žijeme především „malé dějiny“. Tak jako čtyři přátelé v průběhu třiceti let – na téměř 700 stranách. Ať už je to jakkoliv, kniha je velká zejména svým neuvěřitelným emočním napětím.

neděle 17. září 2017

Shortlist Man Booker Prize: tři Američané, tři Britové, tři ženy a tři muži

> kultura > literatura > knihy > shortlist Man Booker Prize > exkluzivně na Recenze & kritika
Tři Američané, z toho dvě těžké váhy: Paul Auster a George Saunders. Překvapením letošní užší nominace Man Booker Prize, tzv. shortlistu vyhlášeného uplynulý týden 13. září, je umístění dvou debutantek: Angličanky Fiony Mozleyové a Američanky Emily Fridlundové. Výběr se rovněž drží genderového paritního schématu: tři muži a tři ženy. Prestižní ocenění, dotované 50 000 librami, bude vyhlášeno 17. října 2017.

úterý 12. září 2017

Modiano a Le Clézio: podzimní návrat nositelů Nobelovy ceny

> kultura > literatura > knihy > text vyšel na portálu literární.cz dne 8. září 2017.
Patnáctým francouzským nositelem Nobelovy ceny se stal Patrick Modiano (uprostřed) v roce 2014. dalšími spisovateli byli například: François Mauriac, Sully Prudhomme, Patrick Modiano, Jean-Marie Le Clézio et Kao.
Dva ze tří současných francouzských nositelů Nobelovy ceny za literaturu, Patrick Modiano a Jean-Marie Gustave Le Clézio, se po třech letech vrací na knižní pulty. Nakladatelství Gallimard oznámilo vydání jejich knih v průběhu měsíce října v rámci tradičního „rentrée littéraire“.

pátek 8. září 2017

Literární podzim Made in France

> Odvysíláno na stanici Český rozhlas Vltava 6. září 2017, 8.40 hodin, moderátorka Kristýna Franková
Vypukl francouzský literární podzim. Říká se mu také „rentrée littéraire“ (literární návrat), a ve Francii (ale v podobné míře i v Belgii), je to okamžik, na který čekají nakladatelé, knihkupci, a potažmo i samotní autoři. Letošní rok hlásí ve Francii 581 titulů, určených pouze k tomuto účelu. Co tento okamžik znamená pro tamější knižní trh?

pondělí 4. září 2017

Binetův trip do světa zapomenutých funkcí

> kultura > knihy > recenze vyšla na portálu České televize, dne 1. září 2017.
Lehce psaný, barvitě obsazený, místy ale poněkud návodně pedagogický. Takový je román Laurenta Bineta Sedmá funkce jazyka, v němž se dozvíte, co musíte říkat, abyste měli moc. Zaujetí autora pro lingvistickou „francouzskou teorii“ a její autory nezná mezí. Vhodná kniha pro studenty, kteří se přes léto nefukčně nudí.

středa 30. srpna 2017

Geny Kelly: Geniální tanečník, který uměl zpívat v dešti

> kultura > film > portrét Gena Kellyho vyšel v měsíčníku Nostalgie č.8/2017.

Gene Kelly se stal symbolem celé jedné velké epochy, jež se oddala tanci. Uměleckými i tanečními inovacemi Gene doslova hýřil a upejpavý nebyl ani v soukromí. Jeho životem prošly mnohé ženy, ale pouze tři z nich si vzal. Geniální tanečník, choreograf a režisér se narodil 23. srpna 1912 jako Eugene Curran Kelly do početné rodiny irského a německého původu. Byl třetím z pěti dětí, měl tři bratry a jednu sestru.

sobota 26. srpna 2017

4 3 2 1 – sedmnáctá novela Paula Austera

kultura > literatura > psáno pro vysílání Českého rozhlasu Plus, pořad Mozaika, 24.srpna 2017, po 16. hodině, 2. příspěvek

Americký spisovatel Paul Auster dovršil 70 let a vydal své dosud nejambicióznější dílo. „Největší knihu svého života,“ jak říká. Jmenuje se 4 3 2 1 a vydalo ji nakladatelství Henry Holt. Během léta se objevila v prvním širším výběru, mezi třináctkou knih tzv. longlistu, na prestižní britskou literární cenu, známou jako Man Booker Rrize. Austerova sága, čítající 866 stran, přečetl literární kritik a publicista Josef Brož, kterého nyní vítám ve studiu.

pondělí 21. srpna 2017

Laurent Binet: Sedmá funkce jazyka - ukázka

> kultura > literatura > knihy > ukázka z knihy Laurenta Bineta: Sedmá funkce jazyka (La septième fonction du langage, v překladu Michaly Markové, vydalo nakladatelství Argo, Praha 2017
Po úspěchu své první knihy HHhH, zasazené do období druhé světové války - a pro nás dramaticky rovněž spjaté s atentátem na Reinharda Heydricha - přichází francouzský spisovatel Lauren Binet (*1972) s novým žánrem i tématem. Vrací se do Francie, aby se vrhl do vod veskrze intelektuální Paříže a jejich filozofů, sémiologů a politiků. Na počátku je vražda. A ne jen tak někoho...

středa 16. srpna 2017

Dozrát v muže podle Rotha může být skutečné peklo

> kultura > knihy > recenze vyšla na portálu České televize, dne 13. srpna 2017.
Z díla amerického spisovatele Philipa Rotha (*1933) známe v češtině již téměř kompletní literární dílo. Navzdory čtyřem anglickým vydáním, přichází jedno z jeho stěžejních opusů: Žít jako muž na český knižní trh až nyní. Setkání je to obtížné, vyčerpávající, přesto v mnoha ohledech zásadní. A nemusí být pouze pro rothology.

pondělí 7. srpna 2017

Turbulentní průlet životem a dílem Dmitrije Šostakoviče

> kultura > knihy > recenze vyšla na České televizi, dne  30. července 2017.
Šum, hluk, nebo hukot? Můžete si vybrat. Útlá novela britského spisovatele Juliana Barnese (*1946), česky Hukot času, se zabývá ve třech kapitolách tím, co byste možná obtížně a dlouze hledali v encyklopediích – o skladateli Dmitriji Dmitrijeviči Šostakovičovi (1906-1975). Novela elegantní, koketující s hudebními motivy, opírá se o silnou empatii a subtilní noblesu. Neříká ale všechno...

pátek 4. srpna 2017

Nová hvězda psychothrilleru Paula Hawkinsová

> kultura > knihy > pro Mozaiku rozhlasové stanice Čro-Vltava, 28. července 2017, po 16. hodině

Nemůžete ji přehlédnou. Její poslední dvě knížky:
Dívka ve vlaku (2015) a Do vody (2017), vydané obě nakladatelství Ikar,spoléhají na intenzivně šířenou reklamu. Stačí se podívat do výloh jakéhokoliv českého knihkupectví. Dívka ve vlaku, jež zaznamenala fenomenální úspěch – prodalo se jí 18 miliónů, u nás na 100 000, byla rovněž loňského roku zfilmována s Emily Bluntová v hlavní roli neúspěšné alkoholičky Rachel.

čtvrtek 27. července 2017

Louise Brooks: Nikdy jsem nedokázala nikoho milovat!

> kultura > herečka > portrét vyšel v měsíčníku Nostalgie č. 7/2017

Byla symbolem nezávislé a svobodné ženy. Její ostře střižený krátký tmavý účes býval napodobován, patřil k ní i celému stylu nazývaného flappers. Ženu volných mravů, která kouří a pije. Archetypem tohoto typu se stala americká herečka Louise Brooks.

pondělí 24. července 2017

Julian Barnes: Hukot času - ukázka

> literatura > knihy > ukázka z novely Juliana Barnese: Hukot času (Odeon, 2017)
Nejnovější novela britského autora Juliana Barnese nabízí překvapivě empatický pohled na život a dílo sovětského skladatele Dmitrije D. Šostakoviče. Ve třech hutných kapitolách doslova proletíte časem, v němž se v ozvěnách času vrací silné ozvuky doby, o nichž kdysi básník Osip Mandelštam psal jako o šumu. V podání Barnese jde o hluk, v překladu doslova o hukot.

úterý 18. července 2017

Psychothriller Do vody zůstává dosti na hladině

kultura > literatura > knihy > recenze na knihu vyšla v České televizi, dne 16. července 2017.


Ideální četba k vodě! Proč se ale nořit Do vody, když samotná kniha nejde příliš do hloubky? Britská spisovatelka Paula Hawkinsová po fenomenálním úspěchu titulu Dívka ve vlaku, jež byla i zfilmována, svou ambici neskrývá. Důvodem mohou být obavy, že by čtenář nemusel již nikdy vyplavat. Je to vlastně od ní taková literární laskavost…

středa 28. června 2017

Kruté příběhy o lidském ponížení: Karine Tuilová a Leïla Slimaniová

> kultura > literatura > psáno pro Český rozhlas Vltava, 22. června, po 16. hodině (pořad Mozaika)

Dvě ženy, dvě feministky, dvě spisovatelky. A Francouzsky, každá jiného původu: Karine Tuilová a Leïla Slimaniová. Oběma vyšly v těchto dnech v českých překladech jejich romány. Tuilové: Bezstarostnost (Garamond), Slimaniové: Něžná píseň (Argo). Navzdory matoucím názvům jejich knih, obě ženy spojuje zájem o „sociální násilí“. „Ostatně,“ říká náš dnešní host „obě svým původem odkazují na spletité cesty imigrace ve Francii“ a „znepokojivý obraz společnosti“.

pondělí 26. června 2017

Něžná píseň zní na hraně třídního ostří

> kultura > literatura > knihy > recenze vyšla na portálu České televize, dne 25. června 2017.
Máte-li doma malé děti, které vám hlídá chůva, raději knihu Něžná píseň neotevírejte! Román, inspirovaný skutečnou událostí ve Spojených státech, je perfektně ostrý a chladný jako čepel nože. Pozor, hned na počátku knihy se tím nožem odehrává brutální zločin! Mladé marocko-francouzské spisovatelce Leile Slimaniové, jež příběh zasadila do současné Paříže, přinesl román v roce 2016 prestižní francouzské literární ocenění Goncourtovou cenou.

pondělí 19. června 2017

Snyderova zjednodušující rukověť na obranu demokracie

> kultura > knihy > recenze na portálu České televize, dne 18. června 2017.
Eseje, které předkládá v knize Tyranie: 20. lekcí z 20. století věhlasný americký historik Timothy Snyder, udiví svou přepjatou angažovaností. A uvedou nakonec i ve zmatek, do jaké míry může renomovaný vědec sklouznout na šikmou plochu ideologických zjednodušení a moralizace, která si často nevidí ani na špičku nosu.

středa 14. června 2017

Snyder a Masaryk aneb Varovné lekce z našich i světových dějin

> kultura > knihy > rozhovor odvysílal Český rozhlas Vltava, dne 13. června 2017, Mozaika, čas: 16.10
Dvě knihy, které by neměly zapadnout, vycházejí v těchto dnech. První je knihou historika, druhá je kniha politika. "Ačkoliv je od sebe dělí propast 70 let, zdají se být obě velmi aktuální a varovné zároveň," říká náš host, který právě přišel studia. Je jím publicista a kritik Josef Brož.

"Dobrý den," říká moderátorka Kristýna Franková.
"Dobrý den!" říká host Josef Brož.

Host: První knihou je soubor dvaceti esejů amerického historika Timothy Snydera s názvem: Tyranie: 20 lekcí z 20. století, kterou vydalo nakladatelství Paseka. Knihou druhou svou rozhovory spisovatele Viktora Fischla: Hovory s Janem Masarykem, kterou vydalo nakladatelství Garamond. Jde již o vydání třetí.

pátek 9. června 2017

Zázrak hladovění literárně nasytí

> kultura > knihy > recenze vyšla na portálu České televize, dne 2. června 2017.

Předtím než začnete číst Zázrak od spisovatelky Emmy Donoghueové, neměli byste zapomenout na vlastní životosprávu. Budete-li totiž číst knihu nenasyceni, mohu vám garantovat, že vaše vnímání bude zcela jiné. Sebekriticky tu musím poznamenat, že ke knize jsem přistoupil sám poněkud lehkovážně – a nedokázal se od ní odtrhnout. Nejedl jsem a nespal. Kniha je vskutku jako mana nebeská: nasytí vás vrchovatě.¨

čtvrtek 1. června 2017

Karine Tuilová: Chtěla bych zažehnout dosud nezažehnutá témata!

> kultura > knihy > rozhovor vyšel v příloze Orientace Lidových novin, dne 27. května 2017, s. 23.

Definuje se jako žhářka. A postavy s nimiž pracuje, jí často unikají. Spisovatelka Karine Tuilová (*1972), drobná žena s pozorným pohledem, zkoumá ve svých knihách rozličné projevy násilí. A to násilí doslova všeho druhu: od násilí válečného přes to sociální až k násilí sexuálnímu. Počátkem května byla jedním z hlavním hostů tradičního Světa knihy v Praze.

čtvrtek 25. května 2017

Bezstarostnost nenabízí návod na řešení starostí

> kultura > knihy > recenze vyšla na portálu České televize, dne 23. května 2017.
Nemít starosti, to jistě patří k tužbám současnosti. Tuilové Bezstarostnost ovšem otevírá témata, v nichž se samotný titul vzpírá sám sobě. Jde samozřejmě o konec bezstarostnosti ve všech směrech: sociálním, politickém, ale i sexuálním. Vítejte v současnosti!

pondělí 15. května 2017

Rady a porady spisovatele Murakamiho, jenž ctí své povolání

> kultura > knihy > recenze vyšla na portálu České televize, dne 8. května 2017.
Slavný spisovatel může radit. Japonský romanopisec Haruki Murakami rozdává rady obezřetně, někdy i dosti nerad, a když už, obvykle je zároveň relativizuje. Přesto Murakamiho nejnovější kniha esejů Spisovatel jako povolání vypovídá nejen o profesi, ale i o něm samém a celém knižním průmyslu. Inspirativní!

pátek 5. května 2017

Assayasovy filmy o nepřítomnosti a touze: Sils Maria a Personnal Shopper

> kultura >filmy > připraveno pro vysílání Mozaiky Čro-Vltava, dne 2. května (po 16. hodině), rozhovor s moderátorkou Lenkou Novotnou

Francouzský film je u nás představován tradičně podzimní Přehlídkou francouzského filmu. Loňského roku to byla již přehlídka devatenáctá. Vedle toho se letos již počtvrté uskutečnila minulý víkend i přehlídka paralelní, kterou organizuje v kinech Lucerna a Evald společnost Film Europe CZ a Be2Can s názvem Crème de la crème.


Mezi těmi tvůrci, které rozhodně stojí za pozornost, je francouzský režisér Olivier Assayass (*1955), jehož nejnovější film Personal Shopper, který uvádí společnost Artcam, vstoupil právě minulý čtvrtek i do české distribuce. Na filmové přehlídce v Lucerně a Evaldu byl k vidění i jeho snímek z roku 2014, totiž Sils Maria, uváděný u nás od ledna loňského roku.

středa 26. dubna 2017

Mezi sněním, politikou a provozem aneb Triangl velkých pařížských scén v pohybu

> kultura > divadlo > profily tří divadel vyšly v Divadelních novinách č. 8/2017.
Tři klíčová pařížská divadla – Odéon, la Colline i Comédie-Française – procházely v uplynulých dvou sezonách proměnami. Nebyla to vždy revoluce, ale změny byla a jsou patrné. Kam se tyto scény dnes ubírají?

V roce 2016 prodělaly dvě ze šesti národních francouzských scén změny ve vedení: po úmrtí Luca Bondyho byl do vedení pařížského l´Odéon-Théâtre de l´ Europe jmenován Stéphane Braunsweig (1964), do té doby působící v Théâtre national de la Colline na severním pařížském předměstí. Na jeho postu nastoupila překvapivě nová osobnost, zdánlivě vzdálená od pařížských bulvárů, libanonsko-kanadský (respektive québecký) režisér, autor, sochař a herec Wajdi Mouawad (1968). Stalo se tak sotva dva roky poté, co v čele kolébky francouzského divadla, tedy v Comédie-Française, stanul jeho generační souputník, herec, režisér a scénograf Éric Ruf (1968).

pátek 21. dubna 2017

Vásquezova nesnesitelná lehkost vysněné reputace

> kultura > knihy > recenze vyšla na portálu České televize, dne 19. dubna 2017.

Každý máme svou reputaci. V případě novely kolumbijského spisovatele Juana Gabriela Vásqueze, jde ale o Reputace v plurálu. Autor totiž přivádí na scénu hned několik postav, jejichž reputace je vystavena zkoušce doslova na život a smrt. Přesto knize, jehož autorovi reputace rozhodně nechybí, něco schází...

pondělí 10. dubna 2017

Zamilovaný muž v rodinné pasti, kniha druhá

> kultura > knihy > recenze vyšla na portálu České televize, dne 8. dubna 2017.
Vzhůru do boje! Autobiografická sága a mezinárodní bestseller Můj boj norského spisovatele Karla Oveho Knausgårda vstupuje druhou knihou Zamilovaný muž do nové fáze. Po smrti přichází zrození. Hlavní postava, jíž tu je opět autor sám, řeší, do jaké míry přežije nový úděl rodu a životního prostoru. Enervující literární potrava pro všechny muže, kteří si myslí, že v tom s ženami zůstali sami.

středa 5. dubna 2017

Antonio Moresco: Světýlko - ukázka

> kultura > knihy > ukázka z knihy Antonia Moresca: Světýlko

Román metafyzický, někde mezi románem a bajkou, citlivá a znepokojující elegie, jež je zároveň meditací nad místem člověka ve světě. Antonio Moresco (*1947) je italským spisovatelem, autorem třicítky literárních děl, z nichž nejvýznamnější místo zaujímá monumentální trilogie L´increato (Nestvořené), publikována v letech 1998-2003.

pátek 31. března 2017

Pascal Quignard se stal čerstvým nositelem Ceny Andrého Gida

> kultura > literatura > profil psáno pro literární.cz, kde text vyšel 4. dubna 2017.

Francouzský spisovatel Pascal Quignard (*1948) získal o uplynulém víkendu třetí prestižní literární ocenění: Cenu André Gida, a to za román Les Larmes (Slzy). Držitel ceny Francouzské akademie (2002) a Goncourtovy ceny (2002) patří k nejosobitějším současným spisovatelům Francie.

úterý 21. března 2017

Poetický dětský dvojhlas ve spárech Anděla smrti

> kultura > knihy > recenze vyšla na portálu literární.cz, dne 20.března 2017 

Starozákonní přísloví - Oko za oko, zub za zub - by mohlo být vytesáno v podtitulu novely Mischling americké autorky Affinity Konar (*1978). Není. Nevyrovnaný souboj, jehož předobrazem byly z části výpovědi skutečných přeživších vězňů nechvalně proslulého nacistického tábora smrti Osvětimi, nemá v zásadě vítěze, a nemá poražených. Přesto je tato kniha prodchnuta zápasem uvnitř tábora, ale i za jeho branami.

Mimořádnou novela, jež se významně vymyká z kontextu, a to jaksi navzdory rozsáhlé literatuře věnované tématu Holocaustu, vydalo nakladatelství Odeon v edici Světová knihovna.

pondělí 20. března 2017

Brigitte Bardot se ptá: Kdo nahradil Alaina Delona?

> kultura > film > herečka > glosář Brigitte Bardot: Répliques et Piques
Symbol svobodného ženství, Brigitte Bardot, francouzská herečka, která vždy fascinovala, vydala novou knihu, v níž si nebere servítky. Komentuje úroveň francouzské politiky, filmu i společnosti. Ve svých 82 letech zůstává stále sebou. Knihu nazvala: Brigitte Bardot: Répliques & piques (Brigitte Bardot: Repliky a píchnutí, nakladatelství Archipel). Poskytla při té příležitosti zároveň několik rozhovorů. Ze dvou, pro týdeník Valeurs Actuelles a deník Le Figaro, zde citujeme.

pondělí 6. března 2017

Karl Ove Knausgård: Můj boj 2: Zamilovaný muž - ukázka

kultura > knihy > ukázka ze ságy Karl Ove Knausgårda: Můj boj 2: Zamilovaný muž.

Pokračování ságy norského spisovatele, o níž jsme psali a ukázku z první knihy uvedli. Pokračování Mého boje s č. 2 nese podtitul: Zamilovaný muž.
---
29. července 2008

LÉTO JE DLOUHÉ a stále ještě nekončí. 26. června jsem dokončil první díl románu a od té doby, už déle než měsíc, máme Vanju a Heidi doma ze školky se vší intenzitou, již to všednímu dni dodává. Nikdy jsem nechápal smysl prázdnin, nikdy jsem neměl potřebu je mít, vždy jsem jen dostával chuť o to víc pracovat. Ale když musím, tak musím. První týden jsme měli strávit v osadě, kde jsme na Lindino naléhání koupili loni na podzim chatu, jednak abych tam mohl psát, jednak na víkendy, ovšem po třech dnech jsme to vzdali a vrátili se zpátky do města.