čtvrtek 4. listopadu 2021

Skvělý rok pro africké psaní: Booker Prize získal Damon Galgut

> kultura > literatura > Booker Prize > Jižní Afrika > Damon Galgut

Nezažívá to poprvé. Na prestižní britskou Bookerovu cenu byl již nominován dvakrát – v roce 2003 a 2010. Tentokrát ji ovšem jihoafrický spisovatel Damon Galgut získal. Rodinnou sága, jež popisuje úpadek bílé rodiny v Jižní Africe během přechodu od apartheidu k demokracii, nazval ambivalentně: The Promise (Příslib).

sobota 30. října 2021

Zpěvačka Kimberley Chen láme srdce miliónům a říká: Ničeho nelituji

> kultura > hudba > mandarínský pop > cenzura > Kimberley Chen

Čínsko-australská zpěvačka Kimberley Chen, žijící na Tchaj-wanu, se doslova prozpívala do srdcí milionů fanoušků po celé Asii. Na internetu to ale vypadá, jakoby čínští cenzoři chtěli, aby už konečně byla zticha. Její poslední píseň Skleněné srdce byla cenzurována, a její oficiální účet na čínské sociální síti Weibo zmizel.

pondělí 25. října 2021

Velký evropský návrat Toyen z podsvětí

> kultura > výtvarné umění > výstava > Toyen v Hamburku

Vypadá to neomylně jako evropská spanilá jízda: dílo Marie Čermínové, známé pod svým uměleckým pseudonymem jako Toyen, bylo k vidění do konce léta v pražské Národní galerii. Výstava pod názvem Toyen: spící rebelka se prezentuje jako společný projekt tří galerijních institucí. Po pražské galerii přebírá štafetu do poloviny února hamburská Kunsthalle, aby svou cestu na jaře příštího roku ukončila v Paříži, a to v Musée d'art moderne.

pondělí 11. října 2021

Divoký rozsah herečky Léy Seydouxové

> kultura > film > portrét herečky > Léa Seydouxová

Tento rok rozhodně není pro francouzskou herečku Léu Seydouxovou rokem nudným. Největší pozornost na sebe logicky strhává její role Madeleine Swannové v poslední kolosální bondovce Není čas zemřít, kde stojí proti herci Danielu Craigovi.

úterý 21. září 2021

Boj o hudební korunu: Elvis práskal na Lennona! Naverbovat ho měl Nixon

> kultura > hudba > pop & rock > politika > americká & britská > Rockonteurs

Elvis jako fízl? Zní to molžná divně, ale podle Boba Harrise, hudebního publicisty, špehoval Elvis Presley svého hudebního souputníka Johna Lennona. Naverbovat ho měl sám americký prezident Richard Nixon.

čtvrtek 16. září 2021

První křesťané a tradované mýty západních kořenů

>  literatura > dějiny křesťanství > esej  > Marie-Françoise Baslezová: L'Église à la maison

Vypadá to, že křesťanské církve zůstávají zdrojem fascinace, zvláště v době, kdy jsou na veřejnosti tak často skloňovány „židovsko-křesťanské“ kořeny evropské civilizace. Proč ale vlastně bylo křesťanství pronásledováno? A bylo to náboženství katakomb?

čtvrtek 2. září 2021

Paralelní matky: Almodóvarova pocta mateřství a paměti

> kultura > film > Benátský filmový festival > Pedro Almodóvar > Paralelní matky

Španělský režisér Pedro Almodóvar zahájil tuto středu 78. ročník benátského filmového festivalu, na kterém představil svůj nový film Madres paralelas (Paralelní matky). Jeho kultovní herečka Penélope Cruzová v něm podává jeden z nejlepších výkonů své kariéry. Shodují se na tom první zveřejněné recenze filmu.

neděle 29. srpna 2021

Philip Roth byl mistrem sebepropagace: přesto byl a zůstává skvělým spisovatelem

> kultura > literatura > americká > spisovatel a korespondence > Philip Roth

Jeden z nejvýznamnějších amerických romanopisců Philip Roth (1933-2018) získal téměř všechna literární ocenění, jakých bylo možné dosáhnout, včetně Pulitzerovy ceny. Chyběla již pouze Nobelova cena. Dalo by se proto předpokládat, že jeho literárním dílo hovořilo vždy samo za sebe. Nejnovější práce profesora Jacquese Berlinerblaua ovšem ukazuje, že tomu tak vůbec nebylo.

pondělí 9. srpna 2021

Julian Barnes: Muž v červeném kabátě - ukázka z knihy

> kultura >  literatura > britská > Julian Barnes: Muž v červeném kabátě

V roce 1881 namaloval John Singer Sargent portrét muže, který se stal anglickému spisovateli Julianu Barnesovi o století a půl později důvodem k napsání knihy. Tím krásným mužem byl Samuel Pozzi. Na obraze jde o Muže v červeném kabátě, jak se i jeho poslední titul jmenuje. Nejde ale jen o něj... skoro to někdy vypadá, že jde vlastně o všechno. Ale především o Belle Époque.

sobota 7. srpna 2021

Cesta do hlubin (ukradených) rukopisů Louise-Ferdinanda Célina

> literatura > Francie > Louis-Ferdinand Céline > nalezené rukopisy

Tisíce ztracených stran rukopisů Louise-Ferdinanda Célina, jednoho z nejslavnějších francouzských autorů, se tento týden znovu objevily. Stránky, jen lehce zažloutlé, pečlivě roztříděné sponkami a kolíčky na prádlo. Informuje o tom večerník Le Monde a na svém bloku i ten, který to všechno způsobil, novinář a spisovatel Jean-Pierre Thibaudat.

středa 4. srpna 2021

Meteorit Billie Eilish jako šeptající stará duše posedlá temnými myšlenkami

> hudba > pop > styl > Billie Eilish > album Happier Than Ever

Ve svých křehkých 19 letech se stala americká zpěvačka Billie Eilish ,,popovým archetypem“. Zpěvačka generace Z, protagonistka „alt-popu“, střízlivá veganka. A vydala druhou desku.

čtvrtek 22. července 2021

Na pláži nebo v kempu, ochutnávka z knih, co čte Barack Obama

> kultura > literatura > letní výběr > knihy > Barack Obama

Barack Obama napsal na Instagramu: „Ať už kempujete na pláži nebo jste se v deštivém dni schoulili na gauči, není nad to sednout si v létě s dobrou knihou. Když jsme byli ještě v Bílém domě, začal jsem sdílet své letní favority - a za ta léta se z toho stala malá tradice, kterou tu s potěšením sdílím i s vámi všemi. Takže bez dalších okolků je zde několik knih, které jsem nedávno četl. Doufám, že se vám budou líbit stejně jako mně.“

čtvrtek 8. července 2021

Dokáže láska vykoupit zlo? Carax ve filmu Anette nabobtnal jako žába

> kultura > film > Francie > Cannes > Anette > přehled recenzí

Někteří ho nazývají prokletým básníkem francouzského filmu. Režisér Leos Carax svým novým filmem Anette zahájil včera 74. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Rozdělil jím nejen publikum, ale i uměleckou kritiku. V Česku má premiéru dnes!

středa 7. července 2021

Jaký je kód DNA Leonarda Da Vinciho? Vědci našli jeho žijící příbuzné!

> umění > genealogie > Leonardo Da Vinci > studie

Vědecká studie, která se zabývá rodinnou historií italského renesančního umělce Leonarda Da Vinciho tvrdí, že dosud žije 14 příbuzných renesančního génia, nejmladšímu je jeden rok.

pátek 2. července 2021

Boris Johnson nabídl, že zaplatí za pomoc při psaní Shakespearovy biografie, říká vědec

> kultura > literatura > britská > Boris Johnson > kniha o Shakespearovi

Jeden z nejvýznamnějších britských odborníků na Shakespeara tvrdí, že se na něj obrátil zástupce premiéra Borise Johnsona, aby mu pomohl se zpracováním jeho opožděné biografie. Vědec, jehož jméno nebylo zveřejněno, tuto příležitost s díky odmítl.

pátek 25. června 2021

Gallimard získal legendární nakladatelství Minuit. Vyjdou Beckettovy sebrané spisy?

> kultura > literatura > nakladatelství > Minuit & Gallimard

Mluví se o tom již léta. Nakladatelství Minuit, které od roku 1948 ovládá rodina Lindonových, přechází pod křídla Gallimardu prostřednictvím skupiny Madrigall. Oba nakladatelské domy tuto novinku ohlásily ve společné tiskové zprávě, píše agentura AFP. Rozhodnutí padlo ve středu 23. června na konci dne, výše finanční smlouvy nebyla zveřejněna. 

neděle 13. června 2021

Strach z komunismu zasel semena druhé světové války

> geopolitika > historie > druhá světová válka > Velká Británie > Sovětský svaz > Německo > recenze

O tom, co vedlo k vypuknutí druhé světové války, panují dosud spory. Přízrak války zaměstnával a dosud zaměstnává historiky na celém světě. Způsobila válku neudržitelná touha jednoho kancléře, psychopatického Hitlera? Byl u jeho počátku hluboký hospodářský rozvrat kapitalismu, a zejména Německa? Nebo snad za tím stáli Stalinovi démoni?

pátek 11. června 2021

International Man Booker Prize: Diopův příběh „zaklíná svým jazykem“, rozhodla porota

> literatura > francouzská > ocenění > David Diop > International Man Booker Prize

David Diop se stal prvním francouzským spisovatelem, senegalského původu, který získal International Man Booker Prize, britskou cenu za překladovou beletrii, a to za román At Night All Blood Is Black (V noci je veškerá krev černá, v originále: Frère d'âme) o senegalském vojákovi bojujícím za Francii v první světové válce.

středa 9. června 2021

Michel Houellebecq se ptá: Je Francie opravdu zemí, která se ocitla na pokraji občanské války?

> kultura > literatura > francouzská > evropská civilizace > esej


„Dívám se na všechny strany a vidím jen temnotu,“ začíná svůj esej pro internetový portál UnHead francouzský spisovatel, od něhož jsme již za ten čas zvyklí téměř na všechno. Ano, Michel Houellebecq si sice sám nakázal mlčení, ale patrně mu to nedá. Ta úvodní slova ale nejsou jeho, nýbrž filozofa Blaise Pascala, což Houellebcq neskrývá, když ve větě pokračuje. Současná situace totiž „nenabízí nic jiného než důvod k pochybnostem a úzkosti“. Ta tolik vyhlašovaná občanská válka je ale spíše narcistním pádem Francie.

Švýcarské tajné služby po 50 let sledovaly spisovatele Dürrenmatta - a dalších 800 000 lidí

> kultura > literatura > švýcarská > evropská > Friedrich Dürrenmatt

Slavný švýcarský dramatik, spisovatel a malíř Friedrich Dürrenmatt (1921-1990) patřil k osobnostem, jejichž názory nepřitahovaly pouze jeho věrné čtenáře, diváky nebo kritiky. Zájem o něj měla i švýcarská tajná policie. Ta na něj tajnou složku založila již v roce 1941, píše švýcarský nedělník SonntagsZeitung, který přináší dosud nezveřejněné dokumenty z období studené války.

úterý 18. května 2021

Haruki Murakami: Tancuj, tancuj, tancuj - ukázka z románu

> literatura > japonská  > Haruki Murakami: Tancuj, tancuj, tancuj  > ukázka

Hrdina Murakamiho příběhu, jenž je zároveň vypravěčem, se vrací na nejsevernější ostrov Hokkaidó, kde před lety zažil napínavé okamžiky při hledání tajemné ovce. Zároveň tam přišel o svou přítelkyni, která beze stopy zmizela z hotelu U Delfína. Rozhodne se, že ji musí za každou cenu najít. Román Tancuj, tancuj, tancuj, inspirovaný písní skupiny The Dolls, volně navazuje na předchozí román Hon na ovci: je součástí širšího cyklu prvních dvou autorových knih: Poslouchej zpěv větru a Pinball 1973, obě dosud do češtiny nepřeložených, tvořících tak nyní již „tetralogii krysy“.

středa 31. března 2021

Man Booker Prize pro překladovou literaturu: díla ze čtyř kontinentů

> literatura > britská > literární cena > International Booker Prize


Porota britské mezinárodní ceny Man Booker Príze ohlásila svůj první seznam, tzv. longlist, překladových knižních titulů v letošním roce.

úterý 9. února 2021

Ian McEwan: Stroje jako já - ukázka z knihy

>  literatura > britská > Ian McEwan >  Stroje jako já


Patnáctý román anglického autora Iana McEwana zavádí čtenáře do 80. let 20. století, v nichž se ale dějí věci, které jsme neznali. V alternativních dějinách knihy Stroje jako já žijí Charlie i Miranda, ale také android Adam. Takový obyčejný příběh o lásce? Možná...

čtvrtek 4. února 2021

Literární nákaza: Vanessavirus nesouhlasí s verzí Souhlasu. Matzneff vs Springora na pokračování

> literatura > Francie > společnost > mravy > Matzneff a Springora


Eroticko-politický fejeton pokračuje: spisovatel Matzneff se hájí  proti loňské knize Souhlas, v
 níž ho Vanessa Springora obvinila ze sexuálního násulí, svým vlastním svědectvím pod názvem Vanessavirus. Vydává ho na základě předplatného.