> kultura > literární reportáž Sirotci pravdy, dezertéři lásky, VIII. část, psáno pro Parlamentní listy
Alenka přijíždí do Prahy čas od času. Tentokrát přijela kolem 17. listopadu, aby si to užila. V Paříži k tomu nemá tolik příležitostí. V pokračování cyklu Sirotci pravdy, dezertéři lásky se dozvídáme, koho Alenka potkala, a koho nepotkala. Byl jsem u toho, a nebyl jsem sám. Dokončení VIII. části, kde se laskavý čtenář potká nakonec i s postavou Chvástavého zajíce.
Druhý den přišla Alenka téměř předpisově. René nemusel dlouho čekat. Sešli jsme se na Bořislavce, bylo lehce frešno, a Alenka souhlasila, že půjdeme do sauny. V tomhle chladném počasí se nám to všem zdál jako dobrý nápad. Měli jsme na to celý den, kdy tam půjdeme. To jsme ale ještě netušili, že k tomu nedojde, neboť jak již laskavý čtenář tuší, Alenka mění nejen plány, ale i své trasy. Respektive, plány tentokrát nezměnila naše Alenka, ale její jmenovkyně Alena. Oznámila Alence, že vernisáž akce, na kterou se chystala do Lucerny, není v šest večer, ale že začíná již ve čtyři.
Když jsme s Reném do Lucerny dorazili, byla již Alenka na místě. Chvíli jsem jí nemohl najít... zato jsem tam našel mnoho jiných, které jsem od vidění znal. Potkla jsem jako první mexickou antropoložku českého původu Danielu Spenser, s níž jsme se seznámil na jednom večeru v café Liberál (organizovaném Deníkem Referendum a čtvrtletníkem Listy). Jako tehdy i tenkrát někoho hledala. Bývalý premiér Petr Pithart tam ale tentokrát chyběl. Myslím, že ani tak nehledala jeho. Oznámila mi, jaké škody napáchalo zemětřesení, jež před nějakým časem postihlo Mexiko, a že všichni její inquilinos (nájemníci) přežili; jeden dům jí ale spadl.
Když jsem uviděl historika Petra Blažka, který proklouzával kolem, neodpustil jsem si: „Á, nový historik nových pořádků!“ Historikovi se to nelíbilo a ohradil se, že nemá s Babišem nic společného. „S Babišem ne, ale s novým narativem,“ upřesnil jsem. Myslel jsem tím zejména nadužívání protikomunistické rétoriky a schematické líčení časů tzv. komunismu. Historik Petr Blažek pracuje v Ústavu pro studium totalitních režimů, zvané také zkratkou ÚSTR, kterážto instituce již nějaký čas prodělává turbulentní vývojové otřesy, přímo úměrně se zastoupením politické reprezentace, která určuje směr.
Já ale nic nevěděl o současných poměrech, na to je specialista zejména zakladatel instituce Pavel Žáček, nyní novopečený poslanec, nestraník za ODS. Přišlo mi pouze vždy poněkud ahistoricky zavádějící zabývat se „totalitními režimy“, protože samotné slovo „totalitní“ je velmi zavádějící. Ten termín je přežilý, nepřesný a dokonce i značně matoucí. To jsem ale evidentně netrefil, protože více než totalitou, zabývá se historik Blažek kádrováním minulosti a lidí.
***
Alenka byla s Alenou ve svém živlu. Alena vypadala jako Věra Chytilová, což má být spíše poklona – dáno jejími velkými tmavými brýlemi, které zakrývaly podstatnou čas obličeje – a chystala se na Národní třídu. Pracovala kdysi v Kanceláři prezidenta republiky – té tzv. KPR, které ona a její přátelé říkali KOPR, to „O“ znamenalo OPRAVDOVÉHO. To bylo ještě za Havla. Nikoho nepřekvapí, že jako obvykle, byl i tento listopad i jejím podání věnován „střežení prezidentova odkazu“, k čemuž je doba, jak víme, vždy příhodná. Alena chtěla jít do nějaké čajovny, z níž se vyklubal normální bar, já s Reném jsme namítali, že již nestihneme tu saunu, jak jsme si řekli. Ale to již Alenka s Alenou proplouvaly davy, kde se kolem paláce Vagón srocovaly skupinky v očekávání jakési performance.
Mrzelo mne, že jsem si na vernisáži nevšiml Marty Kubišové, a celkově mi připadlo, že je letos neviditelná. Ukončila letos svou profesionální dráhu, a ta vernisáž byla možná jednou z posledních příležitostí, kde by se možná mohla nechat i k nějakému tomu trylku přemluvit. Pokud vím, nedošlo k tomu. Zato jinde se překvapení připravovalo. Kruhově nasvícený balkón paláce Vagón působil majestátně. „Miloši, vylez!“ ozývalo se. Ne, Miloš Zeman nepřišel ani sem, ani na žádnou část oslav, které v karnevalovém reje uspořádali jeho vnuci. Možná se musel trochu předpřipravit na cestě do Ruska za prezidentem Putinem, kam po víkendu odletěl. Krátce po 19. hodině se objevili klauni na vysokých kothurnech, zazněla hudba a na balkóně stanula drobná dívka. Modlitba pro Martu! Modlitba bez Marty.
Alenka chtěla ještě zůstat. Má na to právo, není v Praze každý den, a z Paříže je to přeci jenom trochu z ruky. Navíc není každý den 17. listopad! Rozloučili jsme se s oběma Alenkami, a popřáli jim hezký večer.
Ano, takto to bude již pořád, říkal jsem si potom, lidé odcházejí, paměť se vytrácí, už nám zůstanou jenom emoce. Mladí nahradí staré, a ti staří se budou lísat do přízně mladým. Tímto konstatováním pro mne vše skončilo – alespoň protentokrát.
EPILOG:
Alenku jsme toho dne viděli naposledy. Chtěli jsme jít do sauny alespoň v sobotu. Šli jsme tam bez Alenky: Reného syn měl v Hostivaři „saunový rituál“ a stálo to zato. Alenka měla ještě mnoho schůzek s mnoha důležitými lidmi, že si na nás již prostě nenašla čas. Nevyčítám jí to: byl jsem pouze jedním z mnoha zajíců, které v ty dny honila.
Pro pobavení čtenářské obce dodávám, že se ke mně doneslo jedno setkání, ano – správně, se zajícem nejdůležitějším, totiž tím Chvástavým. Přijel pro Alenku v neděli vpodvečer se svým vozem, aby ji – plnou dojmů a nové energie – odvezl na letiště. Konec dobrý, všechno dobré.
Jo, a ještě něco: Alenka má v Paříži problém s muslimským sousedem. Pořád prý klepe a dožaduje se nahlas klidu, který Alenka neporušuje. Ale o tom až příště...
Žádné komentáře:
Okomentovat